Dziennik Gazeta Prawana logo

Gminnym zarządzeniem nie da się ustalić stawek za bezumowny najem lub dzierżawę

25 kwietnia 2018

Burmistrz w naszej gminie określił stawki czynszu za najem i dzierżawę gruntów komunalnych. Problem polega na tym, że w zarządzeniu są zapisy, iż za bezumowne zajęcie lokalu gminnego będzie naliczone odszkodowanie w wysokości dwukrotności stawki. Mamy jednak wątpliwość, czy taki zapis będzie prawidłowy, choć z pewnością chroniłby on lepiej interes majątkowy gminy

Nie ma podstaw prawnych, by można było wprowadzić taki zapis do zarządzenia burmistrza gminy. Zgodnie z orzecznictwem wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy bez tytułu prawnego jest kategorią cywilnoprawną o charakterze odszkodowawczym, określaną (w braku porozumienia stron) w postępowaniu przed sądem powszechnym. Nie można więc określać w akcie administracyjnym (tu zarządzeniu burmistrza) sztywnych stawek odszkodowania.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.