Przewoźnikowi autobusowemu nie wolno pomijać przystanków na trasie, nawet jeśli nie ma pasażerów
Zostałem ukarany przez Inspekcję Transportu Drogowego. Nałożono na mnie karę w wysokości 3000 zł za "wykonywanie przewozu regularnego z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu, dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub wyznaczonych przystanków". Kontrola wykazała, że jadąc busem, pominąłem przystanek końcowy na ustalonej trasie przewozu. Jednak nie było pasażerów, a poza tym - ponieważ były korki - chciałem nadrobić stracony czas. Uważam, że zostałem ukarany niesłusznie. Czy jest podstawa do zaskarżenia decyzji?
Zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych osób w krajowym transporcie drogowym jest wydawane przez właściwy organ po spełnieniu przez podmiot określonych wymagań z ustawy o transporcie drogowym (dalej: u.t.d.). Artykuł 18b ust. 1 tej ustawy określa zasady, według których są wykonywane przewozy regularne, m.in. przedsiębiorca ma obowiązek podać rozkład jazdy do publicznej wiadomości przez ogłoszenie na wszystkich wymienionych w rozkładzie jazdy przystankach lub dworcach. Ponadto wsiadanie i wysiadanie pasażerów odbywać ma się tylko na przystankach określonych w rozkładzie jazdy, a przewozy regularne muszą być wykonywane zgodnie z warunkami przewozu osób określonymi w zezwoleniu.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.