Wynajmujących też obciążą świadectwa energetyczne
Podczas piątkowego głosowania Sejm przyjął część senackich poprawek do ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynk ó w oraz prawa budowlanego, kt ó rej projektodawcą jest resort rozwoju. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta. Jeśli głowa państwa zdecyduje się ją podpisać, nowe rozwiązania wejdą w życie p ó ł roku po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Ustawa zasadniczo ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych rozwiązań, wprowadza jednak również sporo zmian w obszarze wydawania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Nowością będzie obowiązek przekazania świadectwa w momencie, gdy dotychczasowy właściciel zdecyduje się sprzedać nieruchomość. Będzie wówczas musiał dołączyć dokument dla nowego nabywcy w momencie sporządzania aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności lub prawa do lokalu spółdzielczego.
Nowego obowiązku nie uniknie także osoba, która zdecyduje się wynająć mieszkanie. Ustawa zakłada, że kopia świadectwa energetycznego będzie musiała być dołączana przy zawarciu umowy najmu. Ani nabywca, ani najemca nie będzie mógł zrzec się chęci otrzymania dokumentu. Obowiązek dołączania świadectwa energetycznego obejmie również inwestorów, którzy będą musieli zawrzeć je w zawiadomieniu o zakończeniu budowy obiektu lub we wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Samo sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej przez uprawniony podmiot będzie obwarowane oświadczeniem składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz ewentualną grzywną w momencie, gdy podane informacje będą nieprawdziwe. Z konsekwencjami będą musieli się liczyć także zbywcy lub wynajmujący, którzy nie przekażą dokumentów w przewidzianym przez przepisy terminie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.