Dziennik Gazeta Prawana logo

Pacjenci bez szans na szybkie odszkodowanie

Nowelizacja ma usprawnić prace komisji przy wojewodach orzekających o błędach w leczeniu. Nie rozwiąże jednak braku biegłych i pieniędzy

Specjalne komisje, które od prawie trzech lat działają przy wojewodach, miały przyspieszyć dochodzenie roszczeń pacjentów poszkodowanych podczas leczenia w szpitalach. Ustalają one w uproszczonym trybie, czy osobie, która ucierpiała wskutek błędnej diagnozy, niewłaściwego leczenia lub złej organizacji pracy placówki należy się odszkodowanie. Orzeczenia miały zapadać dużo szybciej niż w sądach. Nowelizacja z 28 kwietnia 2011 r. ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. nr 113, poz. 660) dała na to komisjom 4 miesiące. W sądzie walka pacjentów o odszkodowanie trwa średnio 3-4 lata. Okazało się jednak, że niemal w każdej komisji ustawowy termin nie jest dotrzymywany.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.