Dziennik Gazeta Prawana logo

Wniesienie mebli to nie dowód, że budynek jest użytkowany

28 czerwca 2018

Nadzór budowlany przeprowadził kontrolę nowo wybudowanego pawilonu handlowego. Nie byłem o niej zawiadomiony. W efekcie ani ja jako inwestor (prowadzący działalność gospodarczą), ani kierownik budowy nie byliśmy obecni podczas przeprowadzania czynności. Inspektorzy nałożyli na mnie karę za przystąpienie do użytkowania obiektu bez pozwolenia. O tej okoliczności miało świadczyć m.in. uporządkowanie terenu i wyposażenie pomieszczeń pawilonu w meble biurowe. Czy rzeczywiście nadzór miał prawo uznać, że samo wniesienie mebli do budynku automatycznie oznacza przystąpienie do jego użytkowania?

Umieszczenie w obiekcie handlowym mebli biurowych nie uzasadnia jeszcze twierdzenia o przystąpieniu do jego użytkowania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 23 grudnia 2015 r. (sygn. akt II SA/Po 971/15, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.