Kiedy trzeba złożyć korektę VAT przy sprzedaży przez firmę środka trwałegoDwa lata temu nasza firma kupiła piłę do cięcia drewna za 30 tys. zł i rozpoczęliśmy jej amortyzację. Przy zakupie odliczony został VAT. Teraz zamierzamy sprzedać tę piłę. Czy musimy dokonać jednorazowej korekty VAT tylko w odniesieniu do roku sprzedaży tego urządzenia, czy w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty?24 grudnia 2009
Jak serwisować kasy fiskalnePrzedsiębiorca musi poddawać kasy fiskalne serwisowaniu oraz obowiązkowym przeglądom technicznym. Pozwoli to uniknąć błędów przy ewidencjonowaniu sprzedaży.Ewa Matyszewska•23 grudnia 2009
Kto musi instalować kasy fiskalnePodatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących firm oraz rolników ryczałtowych, są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.Ewa Konderak•21 grudnia 2009
Jak rozliczyć podatek od towarów i usług od przekazywanych klientom i kontrahentom prezentów małej wartościPrzekazanie towarów małej wartości, których jednostkowa cena nabycia (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia nie przekraczają 10 zł, nie jest objęte VAT.Bogdan Świąder•21 grudnia 2009
Gdzie opodatkować dochód z remontu nieruchomościJesteśmy firmą remontowo-budowlaną. Na zlecenie hiszpańskiego partnera wykonujemy remont nieruchomości w Polsce. Czy dochód z tej usługi opodatkować w Polsce czy w Hiszpanii?21 grudnia 2009
Czy można odliczać VAT od napraw i części do samochoduPodatnik planuje kupić samochód osobowy bez kratki na firmę jako środek trwały.Ewa Matyszewska•21 grudnia 2009
Kiedy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów może dokonać podmiot niebędący zarejestrowanym podatnikiemPrzepisy ustawy o VAT wprowadzają wiele wymagań, których spełnienie pozwala uznać dokonaną przez dany podmiot dostawę za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (dalej WDT), a jednym z tych wymogów jest to, by dokonującym dostawy był podatnik VAT zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Jednak istnieje pewna szczególna forma WDT, dla której dokonujący dostawy nie musi być zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Co to za forma?21 grudnia 2009
W 2010 roku więcej podatników będzie mogło skorzystać ze zwolnienia VATŁączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku wyniesie w mojej firmie ok. 80 tys. zł. Przekroczę więc limit uprawniający do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Czy w związku z tym będę musiał zarejestrować się jako podatnik czynny VAT, czy w 2010 roku będę mógł nadal korzystać ze zwolnienia?17 grudnia 2009
Komornik nie może być płatnikiem VAT - to niezgodne z unijną dyrektywąObowiązek zapłaty VAT przez komornika jest niezgodny z prawem UE. Komornicy, powołując się bezpośrednio na to prawo, powinni wymagać od organów podatkowych oraz sądów administracyjnych stosowania prawa wspólnotowego.Ewa Matyszewska•16 grudnia 2009
Podatek powinien być naliczany od poszczególnych opłat rocznychOd umów użytkowania wieczystego ustanowionych po 1 maja 2004 r. gmina powinna naliczać VAT od każdej opłaty rocznej osobno. Fiskus nie może domagać się zapłaty VAT z góry od wszystkich opłat rocznych.Aleksandra Tarka•16 grudnia 2009