Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Księgowość

Ujęcie opłaty recyklingowej od toreb dla klientów

12 czerwca 2021
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w kt ó rej są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produkt ó w oferowanych w tej jednostce, musi pobrać opłatę recyklingową od nabywającego torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Jakie zapisy powinny się znaleźć w księgach?

Zgodnie z art. 40f ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorca prowadzący handel detaliczny lub hurtowy, który zobowiązany jest do uiszczania opłaty recyklingowej, musi prowadzić dodatkową ewidencję liczby nabytych i wydanych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w danym roku kalendarzowym. W przypadku gdy przedsiębiorca ma kilka jednostek sprzedaży detalicznej, taka ewidencja powinna być prowadzona dla każdej jednostki. Lekka torba na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości poniżej 15 mikrometrów) może być oferowana klientowi wyłącznie wtedy, gdy jest wymagana ze względów higienicznych lub przeznaczona do pakowania żywności sprzedawanej luzem jako podstawowe opakowanie. Ewidencja nie obejmuje takich toreb.

Na podstawie prowadzonej ewidencji przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia sprawozdania o liczbie nabytych i wydanych toreb. Pobrana opłata recyklingowa stanowi dochód budżetu państwa i jest wnoszona na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została pobrana, co wynika z art. 40c ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.