Szef KAS otwiera drogę do estońskiego CIT w strukturach holdingowych
Wydana w listopadzie 2025 r. opinia zabezpieczająca potwierdza, że spółki, które planują wyjście ze struktury holdingowej, aby spełnić wymogi stosowania ryczałtu od dochodów spółek, mogą w bezpieczny sposób przeprowadzać uzasadnione ekonomicznie procesy reorganizacyjne. Nie powinny się obawiać kwestionowania takiego działania na podstawie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR).
Ryczałt od dochodów spółek, powszechnie określany jako estoński CIT, stał się w ostatnich latach popularnym modelem opodatkowania wykorzystywanym przede wszystkim przez małe i średnie spółki. Jego konstrukcja polega na odroczeniu momentu zapłaty podatku dochodowego do chwili dystrybucji zysku. Skala zainteresowania tym rozwiązaniem systematycznie rośnie – obecnie CIT estoński stosuje już ponad 20 tys. spółek.
Możliwość wyboru ryczałtu jest ograniczona do podmiotów spełniających określone warunki, w tym w szczególności wymóg dotyczący prostej struktury własnościowej – stosowanie estońskiego CIT wymaga m.in., aby wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne. Z tego względu do tej pory CIT estoński nie był wdrażany przez wiele spółek funkcjonujących w ramach struktur holdingowych.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.