Dziennik Gazeta Prawana logo

Szpitale nie podpiszą aneksów do umów, jeśli NFZ nie zwiększy finansowania

Dyrektorzy lecznic jeszcze przez dwa lata nie muszą kupować dodatkowej polisy chroniącej je przed roszczeniami pacjentów

NFZ może już przystępować do aneksowania umów wieloletnich ze szpitalami i przychodniami. Dziś wchodzi w życie ustawa z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1290). Zgodnie z nią fundusz będzie mógł przedłużyć świadczeniodawcom o rok kontrakty, które wygasną z końcem roku. Oznacza to, że nie będzie nowych konkursów dla świadczeniodawców. NFZ nie zdążyłby bowiem przygotować ich na czas. Placówki medyczne otrzymały już propozycje umów i załączników finansowych do nich. Wszystko wskazuje na to, że ich podpisanie nie będzie jednak czystą formalnością. Brak konkursów spowodował, ze świadczeniodawcy zorganizowali się i razem negocjują warunki finansowe. 69 szpitali powiatowych, miejskich i wojewódzkich z Mazowsza zapowiedziało, że nie podpisze aneksów. Chociaż z wyliczeń centrali NFZ wynika, że kontrakty są nominalnie na takim poziomie jak w 2013 r., dyrektorzy placówek twierdza, że realnie są o kilka procent niższe.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.