Dziennik Gazeta Prawana logo

Dodatkowe polisy nadal dobrowolne

Ochrona zdrowia

Resort zdrowia przygotował nowe przepisy, dzięki którym jeszcze przez rok ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe. Chodzi o polisy, z których miały być wypłacane zadośćuczynienia i odszkodowania pacjentom poszkodowanym podczas leczenia w szpitalach. Orzeczenia o zaistnieniu szkody na zdrowiu wydają im specjalne komisje działające od 2012 r. przy wojewodach. Komisja nie ma jednak wpływu na ustalenie wysokości rekompensaty przyznawanej poszkodowanemu, ponieważ jej propozycję przedstawia szpital lub jego ubezpieczyciel. W praktyce są to kwoty daleko odbiegające od oczekiwań pacjentów, którzy muszą dochodzić swoich racji przed sądem. Powód? Większość szpitali nie ma wykupionego dodatkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, a z obowiązkowego OC takich roszczeń nie można pokryć.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.