Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Górnicza tożsamość zbudowała Śląsk

Mozaika witrażowa z wizerunkiem św. Barbary powstała w 2022 r. na ścianie cechowni kopalni „Borynia-Zofiówka”
Mozaika witrażowa z wizerunkiem św. Barbary powstała w 2022 r. na ścianie cechowni kopalni „Borynia-Zofiówka”nieznane / Fot. JSW / mat. prasowe
7 grudnia 2023

Region przeżywa dynamiczne zmiany, niezmiennie jednak kształtują go górnicza historia, robotnicze tradycje i pamięć o bohaterach

Malowniczy katowicki Nikiszowiec – bodaj najbardziej dziś znane osiedle robotnicze sprzed ponad 100 lat – powstał z inicjatywy górniczo-hutniczego koncernu dla pracowników ówczesnej kopalni Giesche. Takich patronackich osiedli i kolonii jest na Śląsku ponad dwieście. Wokół kopalń, hut i innych zakładów powstawały nie tylko osiedla, ale też szkoły, domy kultury, kluby sportowe. Górnictwo budowało Śląsk i przez lata kształtowało nie tylko jego krajobraz, ale także kulturę i tożsamość.

Historia kopalń i regionu

– Czasem zapominamy, że cała przestrzeń, w której żyjemy, powstała tak naprawdę dzięki górnictwu. Z górnictwa wywodzi się cała dzisiejsza kultura Śląska. To w górnictwie była śląska godka, w górnictwie ludzie uczyli się pracy, a efekty tej pracy zawsze mogliśmy zobaczyć na powierzchni – mówił Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, podczas październikowej konferencji zorganizowanej z inicjatywy m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej i należącej do niej firmy JSW Szkolenie i Górnictwo.

Pozostało 93% treści
Możesz czytać nasze artykuły dzięki partnerowi PWC.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.