Dziennik Gazeta Prawana logo

Policjanci i żołnierze za wcześnie przechodzą na emerytury

2 lipca 2018

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że powinien zostać wprowadzony graniczny wiek uprawniający do wcześniejszego odejścia ze służby funkcjonariuszy i żołnierzy.

W wystąpieniu do premiera rzecznik praw obywatelskich wystąpił o szybkie przygotowanie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Zwraca uwagę, że obecnie jedynym warunkiem nabycia prawa do emerytury przez funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych jest 15-letnia służba. Nie ma natomiast żadnego znaczenia ich wiek. RPO zwraca też uwagę, że w niektórych krajach unijnych lub NATO na prawo do świadczenia ma wpływ nie tylko okres służby, ale także wiek funkcjonariusza lub żołnierza.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.