Policjanci i żołnierze za wcześnie przechodzą na emerytury
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że powinien zostać wprowadzony graniczny wiek uprawniający do wcześniejszego odejścia ze służby funkcjonariuszy i żołnierzy.
W wystąpieniu do premiera rzecznik praw obywatelskich wystąpił o szybkie przygotowanie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Zwraca uwagę, że obecnie jedynym warunkiem nabycia prawa do emerytury przez funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych jest 15-letnia służba. Nie ma natomiast żadnego znaczenia ich wiek. RPO zwraca też uwagę, że w niektórych krajach unijnych lub NATO na prawo do świadczenia ma wpływ nie tylko okres służby, ale także wiek funkcjonariusza lub żołnierza.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.