Dziennik Gazeta Prawana logo

Rząd nie pali się do ratowania komunikacji

Branża proponuje bon przejazdowy, niższy VAT czy jeden wspólny bilet na pociągi i autobusy

Wyniki firm wożących pasażerów za 2021 r. świadczą o fatalnej sytuacji w branży. Kolej przewiozła tylko 245 mln podróżnych. To wprawdzie lepiej niż w 2020 r., ale wciąż jeden z najgorszych rezultatów w historii i wynik o prawie 30 proc. gorszy niż w przedpandemicznym 2019 r. Podobne spadki odnotowuje komunikacja miejska. W Warszawie w 2021 r. było o 26 proc. mniej pasażerów niż 2019 r., co wpłynęło też mocno na spadek przychodów z biletów – pokrywają one już tylko ok. 26 proc. kosztów stołecznej komunikacji. Resztę, czyli ok. 2,5 mld zł, trzeba dołożyć z budżetu miasta.

Pozostało 84% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.