Organizacje pozarządowe protestują przeciw dyskryminacji
Resort edukacji wyłączył stowarzyszenia rodziców z dostępu do dodatkowych unijnych pieniędzy dla przedszkoli na wsiach, a teraz naprawia błąd
Organizacje pozarządowe chcą mieć prawo korzystania z dodatkowych środków na modernizację oddziałów przedszkolnych istniejących przy szkołach podstawowych. 200 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) wygospodarowały na ten cel resorty rozwoju regionalnego i edukacji narodowej. Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, poinformowała w styczniu, że pieniądze trafią do prawie 2,3 tys. oddziałów przedszkolnych, ale tylko zlokalizowanych przy szkołach podstawowych prowadzonych przez gminy. Zaprotestowała przeciwko temu Federacja Inicjatyw Oświatowych (FIO).
FIO argumentuje, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zlikwidowano 5 tys. szkół. Kilkaset innych zostało uratowanych dzięki stowarzyszeniom powołanym przez rodziców i innych mieszkańców wsi. Prowadzą one placówki zarówno publiczne, jak i bezpłatne niepubliczne, w których nie pobiera się czesnego. Funkcjonują w bardzo trudnych warunkach finansowych, bez możliwości inwestowania dotacji otrzymanej z gminy na remonty i modernizacje użyczonego mienia gminnego. Jak podkreśla Elżbieta Tołwińska-Królikowska, wiceprezes FIO, w innych programach dotowanych ze środków PO KL są promowane i finansowane działania zmierzające do przekazywania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
- Wykluczenie ich z systemowego wsparcia na modernizację oddziałów przedszkolnych zmierza w przeciwnym kierunku i jest przejawem niespójności polityki państwa - dodaje Elżbieta Tołwińska-Królikowska.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), które zarządza całym PO KL, w sprawie apelu FIO odsyła do resortu edukacji. Natomiast MEN zapewnia, że zależy mu na tym, aby jak największa liczba oddziałów przedszkolnych mogła skorzystać z planowanego wsparcia. Resort nie udzielił jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy o dodatkowe pieniądze z PO KL na dostosowanie oddziałów przedszkolnych do potrzeb małych dzieci będą mogły ubiegać się organizacje pozarządowe prowadzące takie placówki.
- Obecnie trwają prace nad kryteriami, które będą decydowały o objęciu określonej liczby oddziałów przedszkolnych pomocą, tak więc wszelkie uwagi są dla nas ważne i będziemy je brać pod uwagę w trakcie projektowania szczegółów rozwiązania - zapewniła Justyna Sadlak, zastępca rzecznika prasowego MEN.
Dodaje, że podmioty niepubliczne, a nie tylko gminy będą mogły skorzystać z rządowej dotacji na każdego przedszkolaka. Takie rozwiązanie przewiduje nowela ustawy o systemie oświaty, nad którą pracuje obecnie resort edukacji narodowej.
Beata Lisowska
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu