Dziennik Gazeta Prawana logo

Student medycyny pozna tylko symulator

Młody lekarz dopiero podczas specjalizacji będzie miał bezpośredni kontakt z pacjentem. To efekt reformy kształcenia medyków

Od 2012 r. uniwersytety medyczne szkolą studentów na nowych zasadach. Młodzi lekarze już po sześciu latach nauki mają być gotowi do samodzielnej pracy. Będzie to możliwe dzięki likwidacji stażu, który obecnie absolwenci medycy odbywają w szpitalach, pracując bezpośrednio z pacjentami. Jednak ta ścieżka kształcenia zakończy się dla lekarzy w październiku 2017 r., a dla dentystów rok wcześniej. Tak zdecydowała nowelizacja z 28 kwietnia 2011 r. ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. nr 113, poz. 658). Na zmianie zaoszczędzi budżet, bo nie będzie musiał płacić pensji stażystom. Koszty zostały jednak przerzucone na uczelnie medyczne. A te właśnie alarmują Ministerstwo Zdrowia, że nie będą w stanie ich udźwignąć. Co więcej, twierdzą, że bez zmian w przepisach drastycznie się obniży jakość kształcenia.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.