Ostatnie dni dla rencistów na korzystne przeliczenie
To ostatni dzwonek, aby dorabiający renciści sprawdzili, czy uzyskali okresy nieskładkowe (np. studia, L4, zasiłek opiekuńczy), kt ó re mogą zgłosić do ZUS i w ten spos ó b podnieść wysokość świadczenia. Od nowego roku utracą taką możliwość, bo zmienią się zasady przeliczania emerytur i rent. To efekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niekt ó rych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1621), kt ó ra obowiązuje od 18 września 2021 r. Nowe zasady przeliczania świadczeń wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Obejmą świadczeniobiorc ó w kontynuujących aktywność zawodową.
ZUS wskazuje, że nowe regulacje ujednolicają zasady przeliczania emerytur z tzw. starego systemu oraz wszystkich rent (formuła zdefiniowanego świadczenia) i emerytur z nowego systemu (formuła zdefiniowanej składki). Pod tym neutralnym stwierdzeniem kryją się jednak zmiany, które mocno dotkną rencistów. Od 1 stycznia 2022 r. utracą oni (podobnie jak emeryci ze starego systemu) możliwość ponownego przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia oraz nie będą mogli zgłaszać nowych okresów nieskładkowych.
Zdaniem dr. Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wpłynie to bardzo niekorzystnie na wysokość ich przyszłych świadczeń.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.