Składki od umów zlecenia
Mimo że nie było ostatnio zmian w zasadach dotyczących ubezpieczeń zleceniobiorców, wciąż wzbudzają wątpliwości. Dlatego odpowiadamy na pytania dotyczące osoby, która wykonuje kilka takich umów cywilnoprawnych, zlecenia z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym, czy ucznia, który został skreślony z listy. © ℗
O co pytają na szkoleniach
Dwie umowy
problem Na okres od 21 lipca do 31 października 2025 r. spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną, która od tego dnia rozpoczęła wykonywanie zadań. Z oświadczenia złożonego przez zleceniobiorcę wynika, że w innym podmiocie również wykonuje zlecenie. Umowę podpisał od 1 lipca do końca roku, z której pierwsze wynagrodzenie zostało wypłacone w sierpniu. Z pierwszej umowy osoba otrzymuje wynagrodzenie według stawki godzinowej i nie jest w stanie określić, czy w każdym miesiącu osiągnie przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2025 roku. Do jakich ubezpieczeń należało zgłosić tę osobę z tytułu umowy obowiązującej od 21 lipca?
odpowiedź W przypadku, gdy dana osoba wykonuje pracę na podstawie kilku umów zlecenia, co do zasady każda z nich stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli zleceniobiorca zawarł kilka umów zlecenia – niezależnie od tego, czy z tym samym, czy różnymi podmiotami – aby ustalić obowiązek ubezpieczeń społecznych, należy odrębnie dla każdego miesiąca ustalić łączną podstawę wymiaru składek.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.