Dziennik Gazeta Prawana logo

ZUS będzie sprawdzać outsourcing pracowników

30 marca 2017

OBOWIĄZKI

Od początku marca tego roku płatnicy, którzy wyrejestrowują pracowników przechodzących do innego pracodawcy w trybie art. 231 kodeksu pracy, muszą zaznaczać w dokumentach specjalny kod 800 oznaczający właśnie tę przyczynę. W założeniu ma to ZUS pomóc w monitorowaniu zjawiska outsourcingu pracowniczego, który często sprowadza się do fikcyjnego przekazania pracowników, podczas gdy nadal wykonują oni zadania na rzecz starej firmy.

Jak powiedział nam ZUS, sytuacja ubezpieczonych wyrejestrowanych z kodem 800 będzie na bieżąco monitorowana, a płatnicy mogą się spodziewać kontroli. Ma to na celu nie tylko ochronę praw ubezpieczonych, lecz także finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do którego w wyniku takich nielegalnych działań wpływa mniej składek.

Jeśli więc w trakcie kontroli okaże się, że do żadnego przejęcia pracowników w rzeczywistości nie doszło, ZUS sam stwierdzi decyzją, kto jest właściwym płatnikiem składek. Może się wtedy okazać, że firma, mimo że pracowników wyrejestrowała, zostanie uznana za płatnika, a co najważniejsze - zobowiązana do zapłaty składek za zatrudnionych oficjalnie wyrejestrowanych nawet za pięć lat wstecz. Nie wszyscy płatnicy zdają sobie bowiem sprawę, że ZUS ma prawo samodzielnie stwierdzać, na kim ciążą obowiązki płatnika.

Z punktu widzenia przepisów ubezpieczeniowych nie ma znaczenia, kto formalnie pracowników wyrejestrował/zarejestrował do ubezpieczeń. To tylko czynności deklaratoryjne, a sam tytuł ubezpieczeniowy w związku z zatrudnieniem u danego płatnika powstaje z mocy prawa i jest związany z istnieniem stosunku pracy. Jeśli więc zatrudnienie u nowego, rzekomo przejmującego pracowników płatnika jest fikcyjne, nie powstał też tytuł ubezpieczeniowy. D1

JS

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.