Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo pracy

Regionalna płaca minimalna i taryfa ulgowa dla małych firm

9 lipca 2025
Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Agnieszka Majewska: Na firmy zatrudniające do 50 pracowników nie powinny być nakładane takie same wymogi, jak na większe przedsiębiorstwa. Pracodawcy muszą mieć też więcej czasu na przygotowanie się do zmian dotyczących prawa pracy, np. minimum sześć miesięcy

Już wiadomo, że 24 grudnia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy, która wprowadza wymóg informowania kandydata do pracy o proponowanym wynagrodzeniu na danym stanowisku. Czy to rzeczywiście przełom dla rynku pracy?

agnieszka-majewska-rzecznik-malych-i-srednich-przedsiebiorcow-38529752.jpg
Agnieszka Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Kierunek zmian jest słuszny – zwiększanie przejrzystości wynagrodzeń to ważny krok w stronę przeciwdziałania dyskryminacji płacowej, zwłaszcza ze względu na płeć. Ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie firmy są w tej samej sytuacji. Małe firmy funkcjonują w zupełnie innym otoczeniu konkurencyjnym niż duże korporacje. Nie posiadają rozbudowanych działów HR, a ich polityka płacowa jest znacznie bardziej uzależniona od bieżącej sytuacji finansowej. W związku z tym może to być dla nich realne ograniczenie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.