Dziennik Gazeta Prawana logo

Pismo komornika o zajęciu wynagrodzenia jest wiążące dla pracodawcy

4 lutego 2016

Zatrudniam kilka osób na umowach-zlecenia i o dzieło. Otrzymałem pismo od komornika o zajęciu wierzytelności, które dotyczy osoby zatrudnionej w firmie na umowie-zleceniu z wynagrodzeniem 1850 zł. Wskazano w nim, że zajęta jest kwota stanowiąca 50 proc. wynagrodzenia z umowy-zlecenia i powinienem przekazać komornikowi tę kwotę. Jednak kiedyś dostałem też zajęcie na 100 proc. z umowy-zlecenia.

Przepisy prawa odmiennie regulują kwestie możliwości i zakresu prowadzenia postępowania egzekucyjnego z wynagrodzenia z umowy o pracę oraz wypłacanego na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło. Co ważne, nie ma regulacji, które w przypadku osiągania dochodów z tytułu umów-zleceń lub o dzieło, wprowadzałyby kwoty wolne od potrąceń bądź inne ograniczenia egzekucji z tych wierzytelności. Trzeba bowiem podkreślić, że wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia czy umowy o dzieło nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu kodeksu pracy (dalej: k.p.).

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.