Nowy rekord systemu kaucyjnego. Ministerstwo spodziewa się kolejnego w wakacje
Liczba opakowań zbieranych miesięcznie w ramach systemu kaucyjnego wzrosła ponad dwudziestokrotnie od początku roku. Ustawa o ROP, która ma w tym tygodniu trafić do Komitetu ds. Europejskich, wprowadzi nowe wyłączenia, m.in. dla aptek.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało dotychczasowe funkcjonowanie systemu kaucyjnego. – Liczba zebranych opakowań sukcesywnie rośnie – powiedziała Anita Sowińska, podsekretarz stanu w MKiŚ. Do końca maja 2026 r. zebrano 1,6 mld opakowań. To oznacza wzrost o 600 mln od końca kwietnia 2026 r. W styczniu było to zaledwie 28 mln opakowań. – System kaucyjny wpisał się już w nasze codzienne nawyki. Jest narzędziem systemowym do tego, by zadbać o nasze środowisko i zadbać o to, żeby nasza przestrzeń była czystsza. Obserwujemy bardzo dużą dynamikę zwrotu zebranych opakowań – podkreśliła Sowińska. Zauważyła, że podczas sezonu wakacyjnego spodziewana jest jeszcze większa skala zbiórki niż dotychczas. – Doświadczenia z innych krajów pokazują, że w okresie wakacyjnym skok liczby zbieranych butelek może być nawet dwukrotny w porównaniu do innych miesięcy – stwierdziła. Dotychczas na rynek wprowadzono 4,3 mld opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.