Dziennik Gazeta Prawana logo

Polski biznes z wiatraków. Pomoże bardziej ambitny KPEiK

Wiatrak na polu
– Spróbujmy przekształcić ponad 100 mld zł rocznych wydatków na import paliw kopalnych na inwestycje w polską myśl techniczną, krajową produkcję i rozwój rodzimych firm - mówi Dominika Taranko.Shutterstock
48 minut temu

Do polskich przedsiębiorstw może trafić 110 mld zł do 2040 r., jeśli scenariusz rozwoju lądowej energetyki wiatrowej będzie bardziej ambitny. Nie zakładał go resort energii, ale nowa wersja KPEiK ma się różnić od grudniowej propozycji.

Polska potrzebuje strategii przemysłowej dla sektora lądowej energetyki wiatrowej – uważają autorzy raportu „Polska strategia rozwoju przemysłu lądowych farm wiatrowych”, przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), Wind Industry Hub oraz CEE Energy Group. Według raportu udział krajowych przedsiębiorstw w całym łańcuchu wartości może osiągnąć 55–60 proc. w ciągu najbliższych lat i nawet 75 proc. w ciągu dekady. Obecnie Polska ma silną pozycję na niektórych etapach inwestycji – realizacji projektów i budowy (EPC, poziom local content ok. 70–90 proc.) czy serwisie i utrzymaniu (ok. 75 proc.). Jednak na najbardziej wartościowym etapie – dotyczącym samej turbiny, systemów do niej i komponentów – jest to ok. 25 proc. Warto przy tym zaznaczyć, że metodologia liczenia „komponentu krajowego” jest w raporcie inna niż w opublikowanych w kwietniu wytycznych Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wdrażanie dobrych praktyk, które mają zwiększać udział krajowych przedsiębiorstw, dopiero się bowiem rozpoczyna.

Pozostało 84% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.