Dziennik Gazeta Prawana logo

KGHM ma wielkie jezioro do… składowania odpadów

Ogromny zbiornik na to, co pozostaje po wydobyciu miedzi, został właśnie powiększony o jedną trzecią. Będzie zapełniany przez ok. 20 lat

Od wczoraj przypominający w dużej mierze sztuczne jezioro obiekt ma ponad dwa tys. ha powierzchni. Wodą wypełniona jest na razie jego starsza część. Zbiornik znajduje się w miejscowości Żelazny Most w pobliżu dolnośląskiego zagłębia miedziowego spółki KGHM. Do zbiornika trafiają odpady będące ubocznym produktem oczyszczania miedzi. To głównie skały, które pozostają po procesie wzbogacania rudy. W postaci zawiesiny razem z wodą są tam transportowane rurociągami. Obiekt pełni też funkcję retencyjną dla kopalń zagłębia miedziowego, z których wciąż trzeba odpompowywać wodę.

Pozostało 86% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.