Spółdzielcom idzie lepiej niż komercji
Banki
W bankach spółdzielczych, podobnie jak w komercyjnych, tempo wzrostu zysków maleje. Jednak w sektorze spółdzielczym hamowanie jest łagodniejsze - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego.
W pierwszych siedmiu miesiącach br. zysk netto banków spółdzielczych wyniósł ponad 640 mln zł i był o 18 proc. wyższy niż rok wcześniej. Komercyjna część sektora, której skala działania jest znacznie większa (spółdzielcy odpowiadają za niewiele ponad 6 proc. aktywów bankowych w Polsce), zarobiła w tym czasie 8,7 mld zł, jednak w jej przypadku wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. wyniósł 2 proc.
W sektorze komercyjnym przychody rosną wolniej niż koszty, spółdzielcom jak dotąd udaje się unikać tej niekorzystnej tendencji. Po siedmiu miesiącach tego roku ich wynik z działalności bankowej był o 12 proc. wyższy niż rok wcześniej (w bankach komercyjnych wzrost wynosił 7 proc.), natomiast koszty działania urosły o 9 proc. (w komercji - o 8 proc.).
Wyższa dynamika przychodów w sektorze spółdzielczym to w głównej mierze zasługa poprawy wyniku odsetkowego w efekcie wolniejszego niż w bankach komercyjnych podnoszenia oprocentowania depozytów.
Łukasz Wilkowicz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu