Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka

Trzecia fala pandemii oddala wizję ożywienia

Powrót do antypandemicznych restrykcji zwiększa ryzyko wystąpienia trzeciego dołka koniunktury w gospodarce
Powrót do antypandemicznych restrykcji zwiększa ryzyko wystąpienia trzeciego dołka koniunktury w gospodarce
16 marca 2021
Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Liczba zakażeń rośnie tak szybko, że eksperci się zastanawiają, czy nie trzeba będzie zmieniać gospodarczych scenariuszy na ten rok

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o 14,4 tys. nowych zakażeń, a szef resortu Adam Niedzielski podkreślał, że średnia tygodniowa wzrosła już o ponad 40 proc. Niepokojąco wyglądają też statystyki zajętych łóżek w szpitalach (21,2 tys.) i respiratorów (2139). Ekonomiści Banku Pekao zwracają uwagę, że przyrost liczby hospitalizacji jest taki jak w tym samym momencie drugiej jesiennej fali, a analitycy mBanku uważają, że w takim tempie możemy przebić jesienny szczyt zachorowań jeszcze w tym tygodniu.

Dlaczego w ogóle ekonomiści zajmują się tym tematem? Bo ma on kluczowe znaczenie dla gospodarczych scenariuszy na ten rok. Do tej pory większość z nich można było podsumować jednym zdaniem: byle do wiosny. Zły miał być pierwszy kwartał, w którym obostrzenia wprowadzone w odpowiedzi na rozwój pandemii dusić miały gospodarczą aktywność, ale już w II kwartale COVID-19 miał trochę odpuścić. Gospodarka miała wracać na ścieżkę wzrostu, wzmacniana rozwijającą się akcją szczepień, by ostro przyspieszyć już w drugim półroczu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.