Gabriela Lenartowicz: Państwo musi wziąć odpowiedzialność za porzucone odpady niebezpieczne [Rozmowa DGP]
- Złożę propozycję, żebyśmy pozostawili w przepisach zapis o odpowiedzialności samorządów za porzucone odpady niebezpieczne, ale jako zadanie zlecone. Jeśli państwo nie wywiązało się ze swych obowiązków zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, to musi być ono zapewnione w postaci zadania zleconego - mówi DGP Gabriela Lenartowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami.
Gabriela Lenartowicz zapowiedziała też przedstawienie podczas posiedzenie podkomisji sejmowej rozwiązania, które ograniczą proceder nielegalnego składowania odpadów. - Przygotowałam rozwiązania, które pozamykają furtki w prawie, które pozwoliły i nadal pozwalają na ten proceder - mówiła. Chodzi m.in. o zmodyfikowanie regulacji dotyczących magazynowania odpadów.
Potrzebne zmiany w systemie kaucyjnym?
- System kaucyjny, który został zapoczątkowany 1 października budzi wiele wiele kontrowersji - przyznała Gabriela Lenartowicz. Chodzi m.in. o uwzględnienie w systemie szklanych butelek wielorazowego użytku, które dotychczas były zbierane w ramach systemów stworzonych przez producentów wody czy piwa. Apelują oni o możliwość prowadzenia zbiórki w dotychczasowym systemie. Zapytana, czy popiera ten apel, Gabriela Lenartowicz stwierdziła, że "wydaje się, że jest to bardzo racjonalne rozwiązanie".
Systemy producentów mogą jednak działać tylko do końca tego roku. Potencjalne zmiany musiałyby więc zostać przyjęte niedługo, a według odpowiedzi uzyskanych przez DGP, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie popiera takiej opcji. - Projekt ustawy jest już przygotowywany - zadeklarowała posłanka. Miałby on być zaprezentowany jako projekt komisji sejmowej.
Rozmowa DGP
„Rozmowa DGP” to program, w którym poruszamy najważniejsze tematy polityczne z kraju i ze świata. Audycję prowadzi dziennikarka DGP Aleksandra Hołownia.
Wszystkie filmy dostępne są na naszym kanale YouTube. Subskrybuj, aby nie przegapić kolejnego odcinka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu