Heksogen powodem zatonięcia "Cheonana"
Minister obrony Korei Południowej potwierdził wczoraj, że ślady substancji wybuchowej - heksogenu (RDX) - zostały wykryte we wraku okrętu południowokoreańskiego, który w marcu zatonął w pobliżu wód terytorialnych Korei Płn.
Okręt "Cheonan" zatonął 26 marca w wyniku tajemniczej eksplozji podczas wykonywania rutynowego patrolu na Morzu Żółtym. 58 marynarzy uratowano, 46 zginęło. Seul dawał do zrozumienia, że za incydentem stoi Phenian, który zaprzeczył, by miał coś wspólnego z zatonięciem jednostki. Po incydencie doszło do zaostrzenia sytuacji na linii Seul - Phenian.
Minister obrony Korei Południowej Kim Te Jung wcześniej utrzymywał, że wstępne dochodzenie wykazało, że katastrofę okrętu spowodowała torpeda. - To prawda, że wykryto RDX - materiał używany do produkcji torped - powiedział wczoraj minister.
Oba państwa koreańskie po zakończeniu wojny z lat 1950 - 1953 zawarły jedynie rozejm, nie podpisały traktatu pokojowego. W przeszłości, jak pisze agencja Associated Press, dochodziło do prowokacji ze strony Pheninanu, w tym na morzu.
mj, pap, bbc
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu