Dotacja na usuwanie azbestu musi mieć formę gotówkową
W ó jt opracował projekt uchwały dotacyjnej na zadania związane z usuwaniem azbestu. W uchwale znalazł się zapis, że dotacja zostanie przekazana uprawnionym w formie rzeczowej, w postaci usługi zewnętrznej firmy wynajętej przez gminę. Czy taki zapis jest dopuszczalny?
Sugerowane rozwiązanie legislacyjne jest wadliwe. Nie można wprowadzać do uchwały dotacyjnej zapisów wskazujących na dotację celową, która nie będzie związana z przekazaniem środków pieniężnych na rzecz uprawnionych beneficjentów, np. osób fizycznych czy podmiotów gospodarczych.
Z kontekstu podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że chodzi o uchwały podejmowane przez organy stanowiące na podstawie upoważnienia ustawowego z art. 403 prawa ochrony środowiska. Z ust. 4-6 tego przepisu wynika, że finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej może polegać na udzielaniu dotacji celowej - w rozumieniu ustawy 2009 r. o finansach publicznych - z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych przez:
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.