Dziennik Gazeta Prawana logo

Zapłata odsetek za niewykonanie zobowiązania w terminie to naruszenie dyscypliny

11 września 2017

Pracuję w księgowości gminy. W ostatnim czasie otrzymałam kilka faktur z datą płatności przypadającą nawet w tym samym dniu, co ich doręczenie. Mam problem z ich szybkim opłaceniem, a to duże kwoty, ok. 100 i 130 tys. zł. Czy powinnam uzyskać od wystawców oświadczenia o wydłużeniu terminów płatności? Obawiam się o naruszenie dyscypliny finansów.

Wskazać należy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niewykonanie w terminie zobowiązania jednostki sektora finansów publicznych, w tym obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, którego skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat albo oprocentowanie tych należności. Co do zasady brak zapłaty w terminie np. faktury, może oznaczać naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pod warunkiem że doszło do zapłaty przez gminę m.in. odsetek naliczonych od kwot wskazanych we wspomnianej fakturze. Jak zaś wynika z art. 44 ust. 3 pkt 4 ustawy o finansach publicznych, wydatki publiczne powinny być dokonywane m.in. w sposób celowy i oszczędny oraz w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Zatem istnieje powinność terminowego regulowania zobowiązań m.in. przez gminy.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.