Gmina nie może zawrzeć umowy na dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracowników
Nasza jednostka zamierza w imieniu pracowników podpisać umowę na sfinansowanie usług medycznych. Chodzi o dodatkowe świadczenia, a nie te wynikające z obowiązków pracodawcy. Według założeń stroną umowy byłaby gmina, składki byłyby potrącane z wynagrodzeń, a w umowie znalazłyby się zapisy obligujące gminę do jej wykonywania, np. pod groźbą kar lub odsetek. Czy jest podstawa do sfinansowania takich wydatków?
Aby odnieść się do podanej problematyki, niezbędna jest analiza stosownych regulacji ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.), zwłaszcza art. 44, art. 216 ust. 2 i art. 46 ust. 1 w kontekście regulacji innych aktów prawnych obligujących pracodawcę do zapewnienia określonego zakresu świadczeń zdrowotnych. Natomiast druga grupa przepisów regulująca tę materię jest ujęta w kodeksie pracy (dalej: k.p.).
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.