Dziennik Gazeta Prawana logo

Jedność samorządów wystawiona na próbę

Zaproponowany przez Ministerstwo Finansów sposób podziału ponad 13,6 mld zł, które jeszcze w tym roku mają trafić do JST, jest korzystny dla najbiedniejszych gmin. Samorządowcy doszli jednak w tej sprawie do porozumienia

Rząd, w związku z trudną sytuacją gospodarczą, zdecydował się jeszcze w tym roku wesprzeć samorządy pieniędzmi z tytułu udziału we wpływach z PIT, które zastąpią planowaną na 2023 r. subwencję rozwojową. To podobne rozwiązanie do tego, które zastosowano w grudniu 2021 r., kiedy to JST otrzymały jednorazowo 8 mld zł w ramach częściowej rekompensaty za wejście w życie pierwszej wersji Polskiego Ładu. Z tego tytułu samorządy miały jeszcze otrzymać w przyszłym roku 3 mld zł. Z kolei uszczuplenie budżetów JST wynikające z obniżenia stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. miała dodatkowo zrekompensować zwiększona kwota podstawowej części rozwojowej subwencji ogólnej w wysokości 10,3 mld zł (pisaliśmy o tym: Rządowa kroplówka dla samorządów, DGP nr 163/2022). Zamiast tych dwóch ostatnich przelewów w 2023 r. samorządy jeszcze w tym otrzymają 13,6 mld zł. Największe kontrowersje wzbudził sposób podziału tych pieniędzy (patrz: infografika).

Pozostało 82% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.