RPO: Każda gmina powinna oferować wsparcie seniorom
Rząd powinien przygotować rozwiązania, kt ó re zapewnią finansowanie działań podejmowanych na rzecz senior ó w w każdej gminie - uważa rzecznik praw obywatelskich (RPO). Obecnie z program ó w na rzecz os ó b starszych korzystają tylko niekt ó re samorządy, a i tak większość z nich ma charakter jedynie socjalny i jest realizowana doraźnie. Brakuje zapewnienia ich ciągłości.
- Większość działań mających na celu zwalczanie ageizmu, w tym dyskryminacji ze względu na wiek, jest powiązana z wdrażaniem Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030. Jego uchwalenie zwiększa nadzieję na implementację rozwiązań przeciwdziałających temu zjawisku. Wśród nich brakuje jednak przeglądu istniejących lub tworzonych polityk społecznych pod kątem wyrównywania szans osób starszych - pisze Marcin Wiącek, RPO, w piśmie skierowanym do minister rodziny i polityki społecznej.
Z dotychczasowych analiz wynika bowiem, że w poszczególnych politykach działania dotyczące osób starszych nadal stanowią znikomy procent lub są pomijane.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.