Wątpliwości samorządów w sprawie dodatków dla OSP
Wójtowie mogą nie dysponować danymi pozwalającymi na wydanie zaświadczenia potwierdzającego prawo do ubiegania się o dodatek do emerytury przez członków ochotniczych straży pożarnych (OSP). Takie zastrzeżenie do senackiej propozycji przedstawił Związek Powiatów Polskich (ZPP).
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przyznaje on dodatek do emerytury osobom, które przez co najmniej 20 lat były czynnymi członkami OSP. Ma on wynosić 20 zł za każdy rok czynnej służby. Należy przez to rozumieć okres, w którym strażak był ubezpieczony, brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, posiadał aktualne badania lekarskie dopuszczające do uczestnictwa w akacjach i szkolenie pożarnicze.
Z projektu wynika, że na wniosek ubezpieczonego strażaka właściwy wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) będzie zobowiązany do wydania zaświadczenia o spełnieniu przez ubezpieczonego powyższych wymogów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.