Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo karne i wykroczeniowe

Było przestępstwo, ale nie będzie kary

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Są już pierwsze efekty wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Siedlcach orzekł, że mimo pandemii COVID-19 biegło przedawnienie karalności za przestępstwa skarbowe. Tak więc sprawca, mimo że popełnił czyn karalny, już za niego nie odpowie.

Przypomnijmy, że trybunał uznał w grudniu (sygn. akt P 12/22) za niekonstytucyjny art. 15zzr1 ust. 1 ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 132 ze zm.). Przepis ten stanowił, że „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 6 miesięcy po ich odwołaniu nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe”.

Wskutek tego przepisu sądy nie wiedziały, do kiedy będą mogły wymierzyć karę za dane przestępstwo ani do kiedy będzie ona mogła zostać wykonana. Nie wiadomo było bowiem, kiedy skończą się epidemia i stan zagrożenia epidemicznego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.