Kolejne zarzuty w infoaferze
Przetargi
Andrzej M., były dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji, został oskarżony o doprowadzenie do ujawnienia firmie NetLine kodów źródłowych aplikacji Elektroniczny Moduł Procesowy tworzonej przez policję. Dzięki tej wiedzy firma przygotowała własny program i wygrała przetarg na dostawę tej usługi dla policji.
Akt oskarżenia w sprawie nieprawidłowości przy przetargu na e-Posterunek do sądu skierowała stołeczna prokuratura. Oprócz Andrzeja M. zarzuty usłyszeli dwaj prezesi firmy NetLine Group. E-Posterunek to aplikacja, która miała uprościć procedury związane z dokumentowaniem czynności policyjnych. W 2009 r. kontrakt na jej stworzenie wygrała firma NetLine. Kilka miesięcy później MSWiA zawiadomiło o możliwości popełnienia przestępstwa. Okazało się, że nad niemal identyczną aplikacją wcześniej pracowali informatycy z KGP. Ten zespół został rozwiązany i ogłoszono przetarg na opracowanie specjalnego systemu. Okazało się, że dzieło zwycięskiej firmy NetLine bazuje na aplikacji stworzonej przez policję.
Andrzej M. został zatrzymany pod koniec 2011 r. przez CBA w związku z nieprawidłowościami przy przetargach w jego kolejnej pracy w Centrum Projektów Informatycznych. Po tym jak uzyskał status małego świadka koronnego, w sierpniu 2012 r. został zwolniony z aresztu.
Sylwia Czubkowska
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu