Straż Graniczna ukarze za porzucone na parkingu śmieci
Jestem funkcjonariuszem Straży Granicznej. Często dostajemy zgłoszenia od obywateli o zaśmiecaniu terenów przy granicy odpadami, w szczególności na parkingach. Jednak próba ukarania mandatami często okazuje się problematyczna. Sprawcy tych wykroczeń nie chcą przyjąć mandatów, twierdzą bowiem, że ich wymierzanie nie jest zadaniem Straży Granicznej. Czy jest podstawa prawna, by po odmowie przyjęcia mandatu skierować sprawę do sądu?
Nie ma wątpliwości, że Straż Graniczna zajmuje się co do zasady zadaniami z zakresu zwalczania nielegalnej migracji, przestępczości transgranicznej, kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców czy ochrony szlaków komunikacyjnych. Jednak funkcjonariusze Straży Granicznej mają też uprawnienia do nakładania mandatów za zaśmiecanie terenów publicznych.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.