Dziennik Gazeta Prawana logo

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy zarażeni wirusem policjant i strażak muszą pożegnać się ze służbą

10 lipca 2013

Funkcjonariusze zwalniani są ze służby po stwierdzeniu u nich zachorowania na przewlekłe zapalenie wątroby lub AIDS. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest ich aktualny stan zdrowia i przydatność do służby

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy do zarażenia doszło w związku z pełnioną służbą. Komisje lekarskie podlegające ministrowi spraw wewnętrznych orzekają o uznaniu tych osób za całkowicie niezdolne do pełnienia służby. Konsekwencją jest zwolnienie ich z pracy. Podstawą są przepisy ujęte w załącznikach 2 i 3 do rozporządzenia MSW z 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych (DzU. nr 79, poz. 349 z późn. zm.). Diagnoza lekarska stwierdzająca zakażenie wirusem HIV/HCV/ AIDS godzi więc w status zawodowy funkcjonariusza.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.