Dziennik Gazeta Prawana logo

Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

2 lipca 2018

Prowadzę handel obwoźny. Wystąpiłem do urzędu miasta o wydanie zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego w celu sprzedaży kwiatów i zniczy od 15 października do 30 listopada br. Dostałem decyzję odmowną. W uzasadnieniu podano, że zezwolenie dostała inna osoba, bo wcześniej niż ja złożyła wniosek (w czerwcu). Uważam, że zostałem pokrzywdzony. Po pierwsze, od kilku lat dostawałem zezwolenia na to miejsce, po drugie, nie konsultowano ze mną tej decyzji, po trzecie, urzędnik sam doradził, żeby wniosek złożyć w sierpniu. Czy jest szansa na zmianę decyzji?

Nie. Postępowanie urzędu w opisanej sytuacji jest prawidłowe. Zgodnie z art. 40 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej. W myśl ust. 2 tego przepisu zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy:

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.