Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo administracyjne

Kosiniakowe dla ojca, gdy nie można go przyznać matce dziecka

21 grudnia 2023
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Pozbawienie ojca dziecka prawa do świadczenia rodzicielskiego, gdy nie może go otrzymać matka ze względu na nieuregulowany status pobytowy na terenie Polski, narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu, który rozpatrywał sprawę dotyczącą świadczenia rodzicielskiego, czyli tzw. kosiniakowego. Wniosek o jego przyznanie złożył ojciec dziecka, ale ośrodek pomocy społecznej wydał decyzję odmowną. Uzasadnił to tym, że mężczyzna nie przedstawił dowodów, na podstawie których można byłoby mu przyznać pomoc finansową. Artykuł 17c ust 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390 ze zm.) przewiduje bowiem, że kosiniakowe przysługuje ojcu dziecka w przypadkach: skrócenia okresu pobierania go przez matkę (po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za minimum 14 tygodni), śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka.

W odwołaniu od decyzji ośrodka ojciec wskazywał, że jego żona jest obywatelką Ukrainy i oczekuje na decyzję o przedłużeniu jej prawa pobytu na terenie Polski. Jednak samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) stwierdziło, że nie doszło do naruszenia przepisów. Organ wyjaśnił, że art. 17c ust. 2 ustawy zawiera zamknięty katalog okoliczności, których wystąpienie pozwala na przyznanie świadczenia rodzicielskiego ojcu dziecka. Ustawodawca nie użył w przepisach zwrotów takich jak „w szczególności”, „również”, które świadczyłyby o tym, że są to tylko przykładowe przypadki. Kosiniakowe może więc zostać przyznane ojcu dziecka po spełnieniu ściśle określonych przesłanek, które w tej sprawie nie zostały spełnione.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.