Dziennik Gazeta Prawana logo

Świadczenie kompensacyjne tylko po osiągnięciu wieku i stażu

28 czerwca 2018

Ubiegający się o nie nauczyciel musi ukończyć wymagany dla jego rocznika wiek oraz spełnić wymogi stażowe. Praca po odejściu ze szkoły nie ma wpływu na prawo do takiej wcześniejszej emerytury - uznał SN

Powodem zajęcia się sprawą był wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Z dokumentów wynikało, że zainteresowana urodzona w 1959 r. miała na swoim koncie prawie 32 lata składkowe i nieskładkowe, w tym ponad 26 lat pracy nauczycielskiej. Od 2011 r. kobieta była zarejestrowana jako bezrobotna. Zatrudnienie znalazła dopiero w czerwcu 2013 r., (przez dwa miesiące pracowała jako opiekunka osoby niepełnosprawnej, na podstawie umowa-zlecenia). I właśnie owa umowa na wykonanie prac na rzecz spółki spowodowała, że ZUS odmówił przyznania wcześniejszego świadczenia.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.