Dziennik Gazeta Prawana logo

Strażacy będą mieć prawo do rekompensaty za nadgodziny

29 czerwca 2018

Od 1 stycznia 2011 r. strażacy, którzy ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości służby będą mieli przepracowane nadgodziny, nabędą prawo do otrzymania finansowej rekompensaty. Takie zmiany przewidziano w nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Znowelizowanymi przepisami ustawy zajmie się Senat

Zmiany przeprowadzone w 2005 roku związane z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej spowodowały, że czas służby strażaka nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym wynoszącym 6 miesięcy. Okres ten jest liczony od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia. W efekcie doszło do skrócenia przeciętnego, tygodniowego czasu służby strażaka z 52 do 40 godzin. Regulacja ta miała bezpośredni wpływ na zmniejszenie liczby strażaków pełniących służbę w systemie zmianowym. W efekcie tego zaczęło brakować strażaków do wyjazdów do akcji.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.