Strażacy otrzymają pieniądze za nadgodziny
Od stycznia przyszłego roku strażacy będą mogli otrzymywać pieniężną rekompensatę za wypracowane nadgodziny. Pierwsze wypłaty funkcjonariusze dostaną w pierwszym kwartale 2011 roku. Przewiduje to nowelizacja ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadza także zmiany w organizacji czasu służby. Zakłada bowiem zmianowy oraz codzienny rozkład czasu służby
Ustawa z 29 października o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej umożliwia strażakom otrzymanie rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby. Taka forma jest alternatywa dla udzielenia za ten czas czasu wolnego ponad 40 godzin. Może być ona wypłacana za czas pracy wynoszący nie więcej niż do 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Prawo do wypłaty będą mieć tylko strażacy, którym ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości służby przedłużono czas służby do 48 godzin tygodniowo i nie przyznano im w zamian czasu wolnego w odpowiednim wymiarze w okresie rozliczeniowym bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie niniejszej nowelizacji. Wprowadzenie przedłużonego czasu służby jest zgodne z dyrektywą z 4 listopada 2003 r. nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, która dotyczy niektórych aspektów organizacji czasu pracy w przypadku konieczności zagwarantowania skutecznej ochrony społeczeństw państw członkowskich. Takie rozwiązania są stosowane wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.