Dziennik Gazeta Prawana logo

Na wałach przybędzie ścieżek rowerowych

30 czerwca 2018

Infrastruktura

Marszałek województwa będzie mógł wyrazić sprzeciw, jeśli planowana budowa drogi dla rowerzystów zagraża szczelności blokady przeciwpowodziowej.

Tak wynika z przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wczoraj rozpatrywała go sejmowa podkomisja nadzwyczajna.

Jego celem jest dopuszczenie poruszania się na rowerze wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, a także ułatwienie wyznaczania szklaków rowerowych i pieszych oraz budowy takich ścieżek. Prezydent zaproponował odstąpienie od administracyjnego wyrażania zgody na rzecz procedury zgłaszania. Pozwoli to na odformalizowanie postępowania umożliwiającego wykonywanie robót budowalnych na obszarach szczególnie zagrożonych powodzią. - Samorządowcy mają duże trudności, aby uruchomić ścieżkę rowerową na wale. Ta nowelizacja ułatwi tę procedurę - tłumaczy Grażyna Staniszewska, ekspert Kancelarii Prezydenta.

Przedstawiony projekt nie przewiduje wzrostu nakładów budżetu na ścieżki rowerowe. To wzbudziło kontrowersje w trakcie obrad.

- Ustawa nie podaje limitu wydatków. Nie ma oszacowanych kosztów w związku z wejściem w życie ustawy - mówi Andrzej Kulon, naczelnik wydziału z departamentu zasobów wodnych w Ministerstwie Środowiska.

Koszty oznakowania szklaków oraz użytkowania dróg rowerowych mają zostać pokryte przez samorządy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

- Nie jest to budżet państwa, ale nadal sektor finansów publicznych. Dobrze byłoby, gdyby w ocenie skutków regulacji znalazły się takie wyliczenia. Powinno zostać określone, w jakiej wysokości te wydatki ponosiłyby samorządy, a w jakiej wojewódzkie fundusze - wskazuje Kulon.

Ewa Wolak, przewodnicząca podkomisji, posłanka PO, wskazała, że nie da się określić dokładnych kosztów.

- Zaproponowana nowelizacja nie nakłada obowiązku budowania dróg na wałach, ale jedynie daje taką możliwość - wskazuje.

Urszula Mirowska-Łoskot

urszula.mirowska@infor.pl

Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.