Dziennik Gazeta Prawana logo

Stare e-papierosy muszą zniknąć z półek. A tradycyjne należy odpowiednio oznakować

16 maja 2017

Tylko do 20 maja w obrocie mogą pozostać wyroby niespełniające nowych norm. Za ich sprzedaż po tej dacie grozi kara nawet do 2 tys. zł

Dobiega końca okres przejściowy na sprzedaż wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych, które zostały wyprodukowane lub wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie tzw. ustawy tytoniowej, a więc przed 28 lutego 2017 r. Sprzedawcy wciąż posiadający je na stanie muszą zadbać, aby do 20 maja 2017 r. w wycofać z rynku te produkty , które nie spełniają nowych zasad. Tylko do tej daty mogą one pozostać w sprzedaży - tak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1331).

Co należy wycofać

Z półek muszą zatem zniknąć m.in. e-papierosy lub pojemniki zapasowe z liquidami, które nie spełniają wymagań opisanych w art. 11c ust. 1 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 298 ze zm.; dalej: u. o.z.). W przepisach mowa w m.in. o określonej pojemności pojemników, zawartości nikotyny w płynie, dawkowaniu nikotyny z e-papierosa, a także o wymogach bezpieczeństwa. Np. według nowych norm pojemność zbiorniczków papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub jednorazowych kartridżów nie może przekraczać 2 ml.

Z kolei płyn zawierający nikotynę, w którym zawartość nikotyny w płynie nie może przekraczać 20 mg/ml, powinien być sprzedawany wyłącznie w pojemnikach zapasowych o pojemności maksymalnie 10 ml.

E-papierosy powinny być też zabezpieczone przed dziećmi, a także posiadać ochronę przed przypadkowym otwarciem czy rozbiciem oraz być szczelne.

Wyroby tytoniowe

Nowe wymagania muszą także spełniać pozostające w obrocie tradycyjne papierosy. I tak z półek muszą np. zniknąć aromatyzowane wyroby (wyjątkiem są papierosy mentolowe - te mogą pozostać jeszcze do 20 maja 2020 r.). Zakazana będzie też sprzedaż wyrobów tytoniowych zawierających dodatki w postaci witamin, kofeiny czy tauryny. Nie wolno też będzie sprzedawać produktów nieposiadających oznakowań, o których mowa w art. 9-9e ustawy. Chodzi tu o nowe ostrzeżenia zdrowotne (tekstowe i graficzne). Przykładowo na bokach opakowań musi znaleźć napis: "Palenie zabija - rzuć teraz!". A na opakowaniu zbiorczym (kartonie) powinna widnieć informacja, "Dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka". Zarówno ostrzeżenie ogólne, jak i wiadomość informacyjna powinny zajmować 50 proc. płaszczyzny, na której są wydrukowane. Ponadto na opakowaniu musi widnieć jedno z oznakowań graficznych przedstawiających skutki palenia.

Kary dla sprzedawców

Tym, którzy po 20 maja 2017 r. będą sprzedawać wyroby niespełniające norm - grożą kary. Zgodnie z art. 13 tej ustawy tacy handlowcy mogą otrzymać grzywnę do 2000 zł.

Jakub Styczyński

jakub.styczynski@infor.pl

@JakubStyczynski

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.