Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
VAT

MF: Wizualizacja e-faktury nie może wprowadzać w błąd

4 września 2023
Ten tekst przeczytasz w 8 minut

Poza danymi znajdującymi się w pliku XML może ona zawierać dodatkowo np. numer KSeF czy logo firmy, ale nie powinny to być informacje dotyczące przedmiotu transakcji – wynika ze stanowiska resortu finansów, które otrzymał Dziennik Gazeta Prawna

Kwestia zawartości wizualizacji e-faktury z pewnością zyska na znaczeniu w momencie, gdy korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur stanie się obowiązkowe, ale jej wyjaśnienie jest istotne już na etapie przygotowań do wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Na czym polega problem? Otóż faktury ustrukturyzowane są wystawiane w formacie XML, na podstawie określonego schematu XSD opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Udostępnienie ich poza KSeF wymaga zaś dokonania wizualizacji plików XML w czytelnym dla odbiorcy formacie.

– Z uwagi na brak uregulowań co do zakresu danych na wizualizacjach faktur ustrukturyzowanych przedsiębiorcy i księgowi mają uzasadnione wątpliwości, czy taka wizualizacja powinna odzwierciedlać dane z faktury w postaci pliku XML wystawionej przez KSeF w stosunku 1 : 1, czy też może zawierać dodatkowe informacje w stosunku do faktury ustrukturyzowanej – mówi Urszula Olczak, starszy menedżer w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce. Dodaje, że struktura logiczna faktury ustrukturyzowanej często nie jest wystarczająca dla umieszczenia wszystkich danych zawartych na obecnie wystawianych fakturach, np. w zakresie opisu przedmiotu transakcji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.