Dziennik Gazeta Prawana logo

Leasing transgraniczny stanie się mniej atrakcyjny

26 czerwca 2018

Od 1 stycznia 2010 r. leasing samochodów od leasingodawców z innych państw UE lub spoza UE może stać się mniej atrakcyjny niż dziś. Zmieni się bowiem miejsce, w którym usługa ta będzie opodatkowana VAT.

Leasing transgraniczny stał się obiektem zainteresowania polskich firm wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT w 2004 roku. Wtedy, z jednej strony, nastąpiło ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z korzystaniem z samochodów w działalności gospodarczej (nieskuteczne w świetle orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora), z drugiej natomiast ustawa o VAT wprowadziła zasadę, zgodnie z którą usługi najmu, dzierżawy czy leasingu środków transportu podlegają opodatkowaniu VAT w kraju, w którym leasingodawca ma swoją siedzibę.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.