Wyższy limit dla zwolnienia z VAT
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowa kwota obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wynosi ona 100 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy ze względu na przekroczenie dotychczasowego limitu 50 tys. zł zarejestrowali się w 2009 r. dla potrzeb VAT i chcą powrócić do zwolnienia, muszą najpóźniej dziś zawiadomić o tym fiskusa.
Firmy, których obroty nie przekraczają określonego w ustawie o VAT limitu, są automatycznie zwolnione z tego podatku w ramach tzw. zwolnienia podmiotowego. Tacy przedsiębiorcy nie muszą rejestrować się dla celów VAT i rozliczać tego podatku, co dla wielu przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w niewielkim wymiarze jest istotnym uproszczeniem w prowadzeniu własnej firmy. Dobrą wiadomością dla wszystkich przedsiębiorców jest to, że dla 2010 roku dwukrotnie zwiększony został limit zwolnienia podmiotowego, którego przekroczenie skutkuje powstaniem obowiązku rejestracji na potrzeby VAT. Na mocy nowelizacji ustawy o VAT z 2 grudnia 2009 r. limit ten został podniesiony z 50 tys. zł do 100 tys. zł.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.