Dziennik Gazeta Prawana logo

Energia z OZE bez akcyzy, ale prąd z sieci już z podatkiem

Prosument, który wytworzy zieloną energię, nie zapłaci akcyzy, gdy udostępni ją w sieci przedsiębiorstwa energetycznego. Za to prąd, który sam kupi od koncernu, jest już opodatkowany - orzekł WSA w Rzeszowie

Sprawa dotyczyła spółki, która zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478 ze zm., w skrócie ustawa o OZE) kupowała nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumentów, czyli konsumentów, którzy sami ją wytwarzali, a jednocześnie pobierali prąd z sieci przesyłowej spółki. Na koniec okresu rozliczeniowego okazywało się, że albo pobrali od spółki więcej prądu, niż sami wyprodukowali, albo ona kupiła od nich więcej zielonej energii, niż im dostarczyła. W pierwszym przypadku spółka dostawała zapłatę, a w drugim sama płaciła.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.