Komentarze
ECDDP Sp. z o.o., Spółka Doradztwa Podatkowego
W drugiej części komentarza wiodącą tematyką są reguły stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz zasady prowadzenia składu podatkowego. Czytelnicy dowiedzą się przede wszystkim o warunkach, jakie należy spełnić, aby móc założyć skład podatkowy, oraz wymogach związanych z przemieszczeniem wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Założenie składu podatkowego jest czasochłonnym przedsięwzięciem i wymaga spełnienia wielu obowiązków dotyczących przede wszystkim konieczności posiadania odpowiedniej infrastruktury w miejscu, w którym ma funkcjonować skład podatkowy, braku zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa oraz niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy. Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o potrzebie złożenia odpowiedniego zabezpieczenia akcyzowego pokrywającego podatek należny od wyrobów znajdujących się w składzie podatkowym.
Zakres wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym określa załącznik nr 2 do ustawy o akcyzie. Wyroby wymienione w tym załączniku odpowiadają liście wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy i obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym w innych krajach Unii Europejskiej.
Pamiętać jednak trzeba, że w polskich regulacjach przewidziano ponadto, że procedura zawieszenia poboru akcyzy oraz obowiązek produkcji w składzie podatkowym ma zastosowanie także do wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o akcyzie, które są objęte stawką akcyzy inną niż zerowa. Okazuje się zatem, że istniejąca w Polsce lista wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym jest szersza niż w innych krajach UE i obejmuje przykładowo oleje o kodach CN 2710 19 71 do 2710 19 99. Sytuacja ta może rodzić trudności w obrocie wewnątrzwspólnotowym wyrobami akcyzowymi objętymi procedurą zawieszenia poboru akcyzy, dlatego też w komentarzu omówiono szczegółowo również to zagadnienie.
Dodatkowo przygotowaliśmy komentarz do ostatnich zmian w akcyzie dotyczących suszu tytoniowego. Na skutek dokonanej nowelizacji przepisów podmioty zajmujące się obrotem suszem tytoniowym zobowiązane są spełnić wymogi dotyczące rejestracji jako pośredniczący podmiot tytoniowy, w przeciwnym bowiem wypadku będą płacić akcyzę.
Godna uwagi jest również wydawałoby się niepozorna zmiana dotycząca wyłączenia obowiązku rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego. Wyłączenie to dotyczy przedsiębiorców produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych zużywanych do produkcji energii elektrycznej zapłacono należny podatek akcyzowy. Do końca 2012 r. obowiązek rejestracji jako podatnik akcyzy obejmował przedsiębiorców posiadających niewielkie generatory, nawet wtedy, gdy energia w nich produkowana miała służyć zaspokojeniu potrzeb na wypadek awarii dostaw energii elektrycznej. Wiele firm nie wiedziało nawet, że są zobowiązane do rejestracji jako podatnik akcyzy. Począwszy od 1 stycznia 2013 r. ustawodawca uporządkował tę sytuację i obecnie konieczność rejestracji jako podatnik akcyzy nie obejmuje większości przedsiębiorców wykorzystujących małe generatory do produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne. Oczywiście, jeżeli do produkcji energii zużywane są wyroby energetyczne, od których zapłacono akcyzę (przykładowo do produkcji energii służy olej napędowy z akcyzą zapłaconą).
Mamy nadzieję, że zagadnienia omówione w tej części komentarza będą dla państwa interesujące.
@RY1@i02/2013/019/i02.2013.019.071000100.803.jpg@RY2@
Piotr Paszek doradca, podatkowy, kierownik zespołu ds. VAT i akcyzy
Piotr Paszek
doradca podatkowy, kierownik zespołu ds. VAT i akcyzy
@RY1@i02/2013/019/i02.2013.019.071000100.804.jpg@RY2@
Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w zespole ds. VAT i akcyzy
Tomasz Kolarczyk
konsultant podatkowy w zespole ds. VAT i akcyzy
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu