Dziennik Gazeta Prawana logo

Za wydanie foliówki bez opłaty grożą już wysokie kary

2 stycznia 2018

Od 1 stycznia 2018 r. sprzedawcy mają obowiązek pobierania od klientów opłaty recyklingowej od każdej lekkiej torby (foliówki). Od sztuki - 20 groszy. A Ministerstwo Finansów nakazuje do tego doliczyć VAT. Co istotne, konieczność doliczenia nowej opłaty istnieje w przypadku, gdy foliówka ma grubość poniżej 50 mikronów. Przy czym nie dotyczy to torebek bardzo lekkich (a więc o grubości poniżej 20 mikronów), które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem. Zatem jeżeli sprzedawca zapakuje mięso lub kaszę w cienką foliówkę, nie musi pobierać opłaty. Jednak jeśli identyczna posłuży do zapakowania np. guzików, kilku szpulek nici - to musi ją pobrać. Od obowiązku nie można uciec. Ustawodawca wyraźnie postanowił, że w przypadku zaniechania wykonania go przez sprzedawcę - może być nałożona administracyjna kara pieniężna w wysokości od 500 zł do 20 tys. zł.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.